Čo je Helloween - Pallotíni Michalovce

Spoločnosť katolíckeho apoštolátu
ul. V. Clementisa 5
071 01 Michalovce
tel.: 0910 595 377
michalovcesac@gmail.com
Pallotíni
spoločnosť katolíckeho apoštolátu
komunita Michalovce
Prejsť na obsah

Čo je Helloween

Archív
Zamyslenie sa nad Halloweenom
 
Už nejaký čas, sily zla sa usilujú zaštepiť Halloween do našej kresťanskej tradície. Prvou pozitívnou reakciu na tento jav je nechuť, halloweenská zábava sa totiž priveľmi odvoláva na upírov, obrazov smrti atp. Halloween susedí s dňami v ktorých oslavujeme svätých a pripomíname si našich zosnulých. Tento čudný sviatok je umelo a násilne zaštepený do našej kultúry.
 
Odkiaľ sa berie Halloween?
Pre Keltov 31. október bol sviatkom smrti. Podľa nich, boh smrti SAMHAIM v tento deň uvoľňoval duchov aby robili ľuďom zle. 31. októbra Kelti čakali so strachom na prenasledovanie zlými duchmi a démonmi a nebolo to pre nich prijemné. Pálili ohniska aby priťahovali dobrých duchov, ktoré ich ochránia pred zlými. Kelti mali kňazov – druidov – títo sa zaoberali špiritizmom, to znamená, že spájali sa so svetom duchov – najmä zlých duchov.
31. októbra druidi išli z domu do domu a žiadali si jedenie, a tých ktorí im odmietli, prekliali. Druidii, aby „upokojili“ boha smrti SAMHAINA, obetovali mu plody zeme, zvieratá ale aj ľudí. Keď sa druidi vydávali na cestu, niesli so sebou veľké repy vyrezané na podobu démonov. Verili, že každá z nich mala v sebe démona, ktorý radil kňazom. Pápež Gregor III. v roku 731 presunul sviatok Všetkých Svätých z mája na 1. novembra vlastne preto, aby pozastavil pohanské a satanistické zvyky.
 
Ako sa dnes oslavuje Halloween?
Sústreďuje sa na tmu, smrť, strach a zlo, čarodejnice, netopiere, duchov, kostry, smrť a monštrá. Súhlasíme aby sa v tie monštra prezliekali naše vlastné deti. Súhlasíme, aby sa zaujímali o tento sviatok zla. Dokonca pomáhame im dobre sa pripraviť na tento sviatok.
 
Možno si povieme: „No dobre, ale predsa neberieme to až tak vážne“. Pamätajme jednak, že aj keď si človek robí srandu, Zlý nikdy nesranduje. Diabol to berie vážne. „Diabol nepozná žarty“. Ľudové príslovie „Diabol nepozná žarty“ je veľká múdrosť. Nikomu z nás by predsa neprišlo ani na um, aby sme prezliekli naše deti napr. za Hitlera, prečo ich teda prezliekame za nejaké príšery a tvory tmy, zla?
Či je naozaj hra a nasledovane Keltských kňazov – druidov a ich obrady tým, čo potrebujeme my a naše deti? Prečo sa proti tomu nepostavíme? Bojíme sa že budeme nemoderní?
 
Neznalosť zákona nás neoslobodzuje od zodpovednosti!
Aj keď len nevinne, pre zábavu, oslavujeme Halloween, istým spôsobom sa zúčastňujeme na uctievaní zla a tmy. "Zlý" dokonale klame kresťanov, ktorí sa pod rúškom nevinnej zábavy podieľajú na karnevale smrti, kde diskdžokejom  je sám Satan.
 
Anton Sz. LaVey, autor “Biblie satana” a zakladateľ satanistickej sekty, povedal: “Halloween je najdôležitejším dňom v roku pre satanistov.“ Dnes satanisti oslavujú tento sviatok tak, že v Halloweenskú noc (z 31. októbra na 1. novembra) sa na mnohých tajných miestach zhromažďujú neopohania, satanisti, čarodejníci, veštci, aby vykonávali satanské rituály spojené s praxou tzv. čiernej omši a sexuálnych orgií. Spájajú to aj s rituálnymi obetami ľudí (najmä detí). To môže znieť pre nás ako neuveriteľné a brutálne, ale svedčia o tom vyhlásenia bývalých satanistov, očitých svedkov týchto udalostí. Policajné kroniky veľkých svetových metropol potvrdzujú zvýšený počet násilných činov s črtami okultizmu. V Halloweenskú noc sa uskutočňuje iniciácia, čiže otvorenie sa ľudí na svet zla a diabla – satana.
 
Doreen Irving (kedysi praktizovala okultizmus, ale potom sa obratila), napísala knihu "Od čarodejníctva ku Kristovi". V tejto knihe čítame: "Skutoční čarodejníci sú radi, keď sa kresťania podieľajú na démonických tradíciách. Veľmi často sa stáva, že démoni majú prístup k mnohým ľuďom. Myslíte si, že “Trick-or-treat“  “prekliatie alebo obeta“ to minulosť bez dopadu na dnešok? V Spojených Štátoch, okultisti počas Halloweenu vraždia. Austrálske médiá informujú, že každoročne sa v Melbourne a Brisbon nachádzajú ľudské obete týchto nočných rituálov."
Viacerí však tieto skutočnosti alebo argumenty neprijímajú. Ľuda ignorujú tieto informácie. Niektorí dokonca úplne popierajú existenciu Satana ako reálnej bytosti. Takýto názor je však ľahkovážnosťou voči faktom, nerešpektovaním ľudskej skúsenosti.
 
Aký je postoj Cirkvi?  
Vzhľadom na presadzovanie okultizmu a mágie v médiách, v školách a dokonca medzi veriacimi, Cirkev varuje pred angažovaním sa v takýchto zábavných aktivitách.
Súhlas, aby sa detí a mládež zahrávala s okultizmom, aj keď len pod rúškom zábavy, je potrebné považovať za veľmi nebezpečný.
 
Chcel by som tiež upozorniť na
rôzne obrázky: lebky (aj farebné), monštrá, atď, ktoré sú na tričkách, mikinach  ktoré nosia mladi, alebo sú aj na detských hračkách. To našťastie nie je bežné, ale aj to sa stáva. Čoho sú symbolmi? Dobra, života, lásky? Určite nie! Svätý Pavol hovorí: "chráňte sa zla v akejkoľvek podobe" (1 Sol. 5,22).
 
Porozmýšľajme, či čas pred sviatkom Všetkých svätých, by nemal byť využitý tak, aby sme si spomenuli na hrdinských svätcov, tých, ktorí sa preukázali neskutočnou láskou a dobrotou? Nemali by sme si zaspomínať na svojich milovaných zomrelých a modliť sa za nich?
 
Mame na mysli, že nestačí deťom niečo zakázať, ale treba im dať aj niečo náhradné. Možno namiesto vyrábania najkrajšej Halloweenovej tekvice, urobiť krásny lampáš alebo veniec na hrob blízkych? Nie je lepšie pomodliť sa v rodinnom spoločenstve za zomrelých alebo si pozrieť  film o nejakom svätcovi? Určite je lepšie zabudnúť na Halloween, ale nenechať si ujsť slávnosť Všetkých svätých a spomienku na zosnulých.
 
Chcel som vám ukázať tmu Halloweenu, a ohrozenia aké nesie so sebou slepé nasledovanie cudzích podivných rituálov, a vyrábanie podozrivých symbolov. Viem, že nikto vám nepovie, to čo som vám tu povedal. V médiách totiž nikto nehovorí o pôvode a skutočnom význame Halloweenu.
 
Halloween - nevinná zábava, alebo uctievanie diabla?
 
Rozhodnutie nechám na Vás. Každý z nás berie na seba zodpovednosť za spásu nielen seba, ale aj svojich deti a blízkych. A je to veľká vec!!!
Musíme si byť vedomí toho, ako sa zlo snaží preniknúť do našich domovov a do našich sŕdc. Ježiš preto zomrel a vstal z mŕtvych, aby sme boli oslobodení od zla. Buďme uvedomelí kresťania, nepodceňujme hrozby, ktoré číhajú na nás vo svete. Buďme blízko Boha, pestujme naše krásne kresťanské zvyky a snažme sa vyhnúť všetkému, čo sa nám možno javí len ako zdanlivé zlo. Amen.
(otec Leonard L.)
Halloween 

Pôvod
Halloween začal pred 2 000 rokmi v Írsku, Anglicku a severnom Francúzsku v starovekom náboženstve Keltov (Pohanstvo).  Slávili svoj nový rok  z 31. októbra na 1. novembra
1. november znamenal začiatok temna, chladu, zimného ročného obdobia, ktoré bolo často spájané s ľudskou smrťou. 
 
Samhain (sow-in)– „koniec“... smrť
V noci z 31. októbra oslavovali Samhain, kedy sa verilo, že duchovia mŕtvych sa vrátili na Zem.
Pre Keltov bol Samhain časom, kde sa otvára brána medzi týmto a ďalším svetom. Bol to teda čas komunikácie s mŕtvymi, ktorí sa ako divoký jesenný vietor túlali po zemi. 
Kostýmy
Ľudia si mysleli, že môžu stretnúť duchov... Preto začali táboriť v temnotách..., oblečení v maskách a kostýmoch zobrazujúcich prízraky, preludy, príšery, vedmy, démonov a všemožné ohavnosti.
Tak sa živí dostávali do blízkosti mŕtvych a kontaktovali sa s nimi pomocou magických aktov, napodobňujúc správanie mŕtvych. 
Máme sa aj my obliekať do kostýmov???
Akých mŕtvych chceme stretnúť, keď im prajeme večný odpočinok...? Kto prichádza namiesto nich?
Kresťanský vplyv
Vplyv kresťanstva sa rozšíril aj do krajín Keltov. V 7. storočí, pápež Bonifác IV. ustanovil  Pred Sviatok všetkých svätých, na počesť svätcov a mučeníkov, a takto chcel nahradiť pohanský sviatok Samhain. Všetkých svätých sa vtedy slávilo 13. mája. 
V roku 834 pápež Gregor III. presunul sviatok Všetkých svätých z 13. mája na 1. novembra. 31. október sa tak stal predvečerom Všetkých svätých:
All Hallows' Eve ('hallow' znamená 'saint').
Pamiatka zosnulých
2. November s názvom Spomienka na všetkých verných zosnulých je dňom zvlášť určeným na pamiatku zosnulých, ktorí čakajú na vstup do Oslávenej Cirkvi – do Neba.

Prečo by kresťania nemali oslavovať Halloween?

Blíži sa sviatok všetkých svätých a aj jemu predchádzajúci sviatok Halloween. Mnoho ľudí považuje účasť na Haloween party za úplne nevinnú zábavu. Avšak história a význam tohto sviatku svedčia o opaku.
Význam
Haloween je slovo prevzaté z anglického výrazu Hallows Eve Day, čo doslova znamená predvečer všetkých svätých.
Výročie
Halloween je ezoterickým výročím (ezoterizmus je realizovanie moci na niekom inom okultným spôsobom). A ezoterický svet ho definuje takto: „najmagickejší deň roka, je novým rokom celého ezoterického sveta.“ A tiež: „ je to najdôležitejší sviatok roka pre všetkých nasledovateľov Satana.“
Legenda
Stará írska legenda rozpráva istom Jackovi, zlom kováčovi, prevrátenom a skúpom, ktorý jednej noci na všetkých svätých po enormnom pití vína dostal smrteľný zásah na pečeň. Diabol bol prinútený splniť mu niektoré jeho želania, medzi ktorými je aj to, aby ho nechal pri živote, a došlo až k zmluve, že sa zriekne svojej duše v prospech hriechu. Jack, neuvedomujúc si dôsledky svojej choroby, zomrel o rok neskôr. Odmietnutý v raji, Jack nenachádza miesto ani v pekle, z dôvodu zmluvy uzatvorenej s diablom. Na spôsob nejakého rítu úbožiak poreže repu a do jej vnútra vloží jeden žeravý uhlík z tohto miesta večného zatratenia. S týmto lampášom sa Jack, prízrak, vráti do sveta živých.
Tradícia
Íri postihnutí morom migrovali okolo r. 1950 do Ameriky. Pristáli v novej zemi a našli obrovské množstvo tekvíc , ktoré boli, na rozdiel od malej a úbohej repy, oveľa väčšie a dostatočne veľké na to, aby boli vyrezávané a zbavené dužiny. A tak tekvice nahradili repu a stali sa lampášom Jacka. Používajú sa v noci na Všetkých svätých, pretože sa predpokladá, že nepokojné duše mŕtvych, ktoré sa pokúšajú, tak ako Jack, vrátiť domov, sa budú držať ďaleko.
Deti dnes sa preobliekajú za nekľudných duchov, ktorí nenachádzajú “pokoj“ ani v pekle ani v nebi a navštevujú rodiny vedení tekvicovým lampášom a dostávajú sladkosti výmenou za ich “náklonnosť“. Trick-or-treat, je používané pre “sladkosť alebo žartík“. “Trick-or-treat“ doslovne znamená “biliard alebo zábava“, “úskok, alebo pôžitok“, ale má to svoj pôvod v “prekliatie alebo obeta“.
Historické fakty
Pochmúrna legenda o Jackovi ukrytá v historických faktoch je pripomínanie si pamätného dátumu. Niekoľko storočí pred Ježišom Kristom mala jedna tajná sekta pod svojou vládou keltský svet. Každý rok 31. októbra slávila na pamiatku svojich pohanských božstiev festival smrti. Starší sekty chodili z domu do domu pýtať obety pre ich boha a stávalo sa aj to, že požadovali ľudské obete. V prípade odmietnutia prorokovali smrť nad tým – ktorým domom. Odtiaľto sa zrodil trick or treat.
Úvahy o ...
... legende:
táto je založená na klamstve, že skazený človek môže byť prešibanejší ako diabol a že brány pekla sa pred niekým uzavrú. Okrem toho sa dej rozvíja podľa satanských praktík: žiadať od Satana vyplnenie požiadaviek, uzavrieť zmluvu s diablom, satanské poslanie zjaviť sa ľuďom, ezoterický rítus.
... tradícii:
úkaz Halloween – v tradícii, kostýmoch a v obchode je to zmiešanie rituálov a čarodejníckych praktík, ktoré ľudia robia, či si to uvedomujú, alebo nie.
... dejinách:
dejiny nám ukazujú, že pod Halloweenom sa skrývali satanské rituály a obete. Vieme, že v našich dňoch satanisti praktizujú počas tejto noci ľudské obety.
2013 - 2023 Pallotíni Michalovce
TOPlist
Návrat na obsah