Halloween - Pallotíni Michalovce

Spoločnosť katolíckeho apoštolátu
ul. V. Clementisa 5
071 01 Michalovce
tel.: 0910 595 377
michalovcesac@gmail.com
Pallotíni
spoločnosť katolíckeho apoštolátu
komunita Michalovce
Prejsť na obsah

Halloween

Archív
Halloween

Pôvod
Halloween začal pred 2 000 rokmi v Írsku, Anglicku a severnom Francúzsku v starovekom náboženstve Keltov (Pohanstvo).  Slávili svoj nový rok  z 31. októbra na 1. novembra
1. november znamenal začiatok temna, chladu, zimného ročného obdobia, ktoré bolo často spájané s ľudskou smrťou.  

Samhain (sow-in) – „koniec“... smrť
V noci z 31. októbra oslavovali Samhain, kedy sa verilo, že duchovia mŕtvych sa vrátili na Zem.
Pre Keltov bol Samhain časom, kde sa otvára brána medzi týmto a ďalším svetom. Bol to teda čas komunikácie s mŕtvymi, ktorí sa ako divoký jesenný vietor túlali po zemi.

Kostýmy
Ľudia si mysleli, že môžu stretnúť duchov... Preto začali táboriť v temnotách..., oblečení v maskách a kostýmoch zobrazujúcich prízraky, preludy, príšery, vedmy, démonov a všemožné ohavnosti.
Tak sa živí dostávali do blízkosti mŕtvych a kontaktovali sa s nimi pomocou magických aktov, napodobňujúc správanie mŕtvych.

Máme sa aj my obliekať do kostýmov???
Akých mŕtvych chceme stretnúť, keď im prajeme večný odpočinok...? Kto prichádza namiesto nich?

Kresťanský vplyv
Vplyv kresťanstva sa rozšíril aj do krajín Keltov. V 7. storočí, pápež Bonifác IV. ustanovil  Pred Sviatok všetkých svätých, na počesť svätcov a mučeníkov, a takto chcel nahradiť pohanský sviatok Samhain. Všetkých svätých sa vtedy slávilo 13. mája.  
V roku 834 pápež Gregor III. presunul sviatok Všetkých svätých z 13. mája na 1. novembra. 31. október sa tak stal predvečerom Všetkých svätých: All Hallows' Eve ('hallow' znamená 'saint').

Pamiatka zosnulých
2. November s názvom Spomienka na všetkých verných zosnulých je dňom zvlášť určeným na pamiatku zosnulých, ktorí čakajú na vstup do Oslávenej Cirkvi – do Neba.   


A čo tak napríklad.... "Párty všetkých svätých"?


2013 - 2023 Pallotíni Michalovce
TOPlist
Návrat na obsah